
«ВИЗВОЛЕННЯ М. ОЛЕШКИ ВІД НАЦИСТІВ»:
ВІРТУАЛЬНА ГАЛЕРЕЯ ПАМ'ЯТІ

4 листопада - урочиста дата для олешківців. У цей день, у 1943 році, місто Олешки було звільнено від німецько-фашистських загарбників.
На місці колишніх окопів і бліндажів, политих кров’ю за визволення олешківської землі, давно вже виросли гаї. Відтоді промайнуло 78 років. Не згасає народна пам’ять про наших Героїв та їх подвиги, що вічно житимуть в серцях прийдешніх поколінь. Пам'ять, вкарбована у камені.
ІСТОРИЧНА ДОВІДКА:
10 вересня 1941 року в Олешки увійшли німецькі війська. Окупаційний режим тримався на страху смертної кари.
Восени 1943 року війська 4-го Українського фронту гнали ворога від ріки Молочної. У ніч із 3 на 4 листопада 41-й кавалерійський полк 5-го Донського козачого кавкорпусу здійснив рейд на Олешки із боку Великої Кардашинки. В результаті на ранок місто було очищено від ворога. Відступ німців перетворився на панічну втечу в плавні.
У смузі наступу на Олешки діяла 87-а гвардійська стрілецька дивізія (командир Тимчик К. Я.). На 3 листопада її 264-й стрілецький полк вийшов на узлісся гайка біля хутора Саги, 262-й полк – на східну околицю м. Олешки, 261-й полк перебував за півтора кілометра південно-західніше хутора Саги.
Із настанням дня 4 листопада 1943 року 87-а дивізія, представлена 262-м полком, зайняла місто Олешки і вийшла на північно-західну околицю.
Хоча Радінформбюро повідомило, що на 5 листопада 1943 року війська 4-го Українського фронту звільнили від ворога всю північну Таврію, бої на Херсонському передмостовому плацдармі в районі озера Вчорашнього тривали ще більше місяця. Сутички на Поймі точилися запеклі.
16 грудня 1943 року силами гвардійських 2-го механізованого і 13-го стрілецького корпусів почали вирішальний штурм укріплень плацдарму. У ніч на 20 грудня частини 13-го гвардійського механізованого корпусу ліквідували головний опорний пункт німців на залізничній станції Пойма.
-
Більше 2610 жителів м. Олешки воювало на фронтах Другої світової війни. З них 2549 нагороджено орденами та медалями, 1500 воїнів загинули в боях.
-
У центрі міста споруджено меморіал Слави, де палає Вічний вогонь. У братській могилі поховано 547 воїнів, які загинули в боях за наше місто, і воїнів-земляків, які віддали життя за Батьківщину. Поряд, у двох братських могилах, поховано 3500 бійців та командирів, які загинули під час штурму передміського укріплення.
-
За час окупації Олешок гітлерівцями було страчено 2160 мирних жителів міста і сусідніх населених пунктів та 2 тисячі полонених радянських солдат та офіцерів. Більшу частину жертв становили євреї. Їх страчували на східній околиці та ховали у рові. Зараз там розташовано «Пам’ятник жертвам фашизма», який являє собою скульптуру скорботної матері з дитиною на руках. На постаменті напис: «Здесь похоронены свыше 500 жителей Цюрупинска, зверски расстреляных немецкими окупантами в 1941-1943 гг.».
ПАМ’ЯТНІ ЗНАКИ ВИЗВОЛИТЕЛЯМ НА ТЕРИТОРІЇ м. ОЛЕШКИ:
(натисніть, щоб збільшити фото)












Список використаної літератури:
Край південний – Олешшя. Цюрупинську – 925 років : краєзнавчий нарис / авт.-упоряд. Борис Прищепа, Петро Прядка ; ред. Василь Піддубняк. – К.: Просвіта, 2009. – 146 с.
Памятники Другої світової війни міста Цюрупинська / Організація ветеранів м. Цюрупинська. – Цюрупинськ, 2016. – 48 с.
Прядка, П. Плацдарм на Поймі : до 50-річчя визволення Цюрупинська і району / Петро Прядка // Вісник Олешшя. – 1993. - №86. – С. 2.
Швецов, А. І виросли гаї на окопах / Анатолій Швецов // Вісник Олешшя. – 1993. - №86. – С. 1.