ЩО ЗА СВЯТО ГЕЛОВІН?
- Олешківська центральна бібліотека КЗЦКД
- 29 окт. 2021 г.
- 2 мин. чтения
Через гаряче та веселе свято Геловін сьогодні виникає багато суперечок. Чому одні українці святкують його, а інші ставляться доволі насторожено?
Колись давно Геловін називався Самхейном і був язичницьким святом у кельтській культурі. Друїди ( давні кельтські жреці) вважали, що цей день символізує кінець літа і початок нового року. За легендою, в цей час до влади приходить нечиста сила, тож люди намагалися відігнати злих духів за допомогою вогню та перевдягалися в химерні костюми відьом, вампірів, павуків…Місце народження цього свята – Ірландія.
Відзначали його в ніч з 31 жовтня на 1 листопада як і зараз. З приходом християнства свято нечистої сили забули. Згодом 1 листопада встановили День Усіх Святих. Відтоді почали відзначати переддень Дня Всіх Святих, назвавши його Halloween, що з англійської перекладається як «вечір всіх святих».
Згодом багато європейців емігрували до Америки. Серед багатьох святкових традицій, які прижились в Новому світі і це свято. Американці охоче відзначають Геловін і зараз. Улаштовують веселі вечірки, конкурси на найкращий костюм, прикрашають оселі. А найвідоміший символ Геловіна – гарбуз з вирізаною страхітливою посмішкою, так званий «світильник Джека». Існує ще багато традицій святкування цього дня, які до речі мають схожість з деякими давніми українськими звичаями.
Мало хто знає, що в Україні здавна в ніч з 31 жовтня на 1 листопада святкували Велесову ніч. Це слов’янське язичницьке свято, центральним персонажем у якому виступає бог Велес, вважається слов’янським аналогом Геловіна. Однак при цьому є твердження, що Велесова ніч та Геловін — це принципово різні свята, оскільки перше, на відміну від останнього, має на меті поклоніння богу, що координує добро і зло, тоді як Геловін — це обряди задобрення саме злих духів.
За останні роки суперечливе свято набуло серед нашої молоді неабиякої популярності. Та варто поцікавитись історією традицій, щоб розібратись і зробити власні висновки. Можна сказати, що сьогодні Геловін не належить ні до релігійних, ні до язичницьких свят. І святкувати його чи ні – вирішувати вам…
Психологи вважають, що дітям, як і дорослим, необхідні гострі почуття, викид адреналіну – зарядка для нервової системи. Для тих, хто не святкує Геловін, але все-таки хоче трішечки побоятися, пропонуємо видання, які надійшли до книгозбірні від Українського інституту книги.
Згідно з методичними рекомендаціями з використання бібліотерапії «дитячі настрашки, жахливчики та дражнилки сприяють виходу негативних емоцій, подоланню дитячих образ і страхів».
Тож, запрошуємо вас, любі читачі, відвідати нашу книгозбірню і переглянути колекцію книжкових «жахливчиків», щойно закінчиться карантин.
Comments