top of page
DVU.jpg

28 жовтня - День вигнання нацистських окупантів з України

  Пропонуємо до вашої уваги рекомендаційний список видань з фонду Олешківської центральної книгозбірні, в яких всебічно розглядяється Україна в Другій світовій війні з точки зору істориків-сучасників.

12_4_23.jpg

Алексієвич, С. О. У війни не жіноче обличчя/ С.О. Алексієвич; пер. В. Рафєєнко, голов. ред. О.С. Кандиба - Харків : Віват, 2017. - На тит. арк. також: Нобелівська премія 2015. - 398 с.

Книга-сповідь, документ людської пам’яті, запис історій жінок, яким війна дала в руки зброю для захисту рідної землі від фашизму. Це дослідження духовного світу жінок, що виживали в нелюдських умовах війни.

img649_53.jpg

Від Рейхстагу до Іводзіми: у полум’ї війни : Україна та українці у Другій Світовій/ В. В'ятрович, С. Громенко, М. Майоров, І. Патриляк; заг. ред. А. Примаченко, вступ. ст. К. Галушко - Харків : Кн. клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2017. - Бібліогр.: с. 347-349. - 352 с., [8] арк. іл., карт с. - (Історія без цензури).

Читач може познайомитися з думкою провідних вітчизняних істориків, результатами останніх наукових досліджень та відкриттів. При цьому автори не виконують ідеологічне замовлення, їхні оцінки часом не збігаються, що дозволяє кожному з нас самому виступити суддею в цих суперечках

2.png

Війна і міф: невідома Друга світова, 1939-1945 / І. Бігун, С. Бутко, В. В'ятрович, К. Галушко; Український інститут національної пам'яті; заг. ред. О. Зінченко, заг. ред. В. В'ятрович, заг. ред. М. Майоров - Харків : Кн. клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2016. – 269 с.

Видатні українські історики розвінчують міфи радянської пропаганди! Чи правда, що пакт Молотова–Ріббентропа був вимушеним кроком для СРСР? Чи завжди Радянський Союз був непримиренним противником нацистів? Чи правда, що українські націоналісти масово винищували євреїв під час війни, особливо у Львові та Бабиному Яру? Сталін узгоджував військові дії з Гітлером? Бандера був агентом спецслужб нацистів? Кримські татари масово дезертирували на початку війни? На ці теми ще 30 років тому боялися говорити навіть із рідними!

3.png

Гавришко, М. Долаючи тишу: жіночі історії війни / М. Гавришко ; ред. В. М. Фурса - Харків : Кн. клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2018. - 238 с.

Ця книжка - збірка історій-сповідей жінок, які не просто бачили війну та брали активну участь у тогочасних подіях, а прожили її. Вони були не лише очевидицями, жертвами, але й виконавицями насильства. Уся правда про жахи війни, без прикрас та міфологізації. Відверті розповіді про те, що означало бути жінкою під час війни. Унікальні спогади селянок та міщанок, жінок із різною освітою та соціальним становищем, жінок, які обіймали керівні посади в ОУН і були рядовими підпільницями. Живі емоції в історіях, які роками були непочутими та забутими.

LibKh00000000249.jpg

Друга світова війна в історичній пам'яті України: за матеріалами Укр. ін-ту нац. пам'яті / Український інститут національної пам'яті ; упоряд. Л.С. Герасименко, упоряд. Р.І. Пилявець, редкол.: І.Р. Юхновський - К. : Лисенко М. М., 2010. - 247 с.

У виданні представлено матеріали про причини, перебіг і наслідки однієї з найбільших і найтрагічніших подій в історії Українського народу ХХ століття – Другої світової війни. В основу праці покладено ідею боротьби українського народу за власну Державу.

У книзі проаналізовано події, що відбувались на території України, починаючи від проголошення Карпатської України у березні 1939 р. і завершуючи подіями на Далекому Сході у вересні 1945 р. (на основі значного масиву матеріалів розглянуто основні аспекти формування історичної пам’яті українського народу про Другу світову війну в сучасній Україні).

цу.png

Друга світова. Непридумані історії. (Не) наша, жива, інша / уклад. В. Кіпіані, голов. ред. О. Кандиба - Харків : Віват, 2018. - 299, [4] с. - (Бібліотека "Історичної правди").

Книжка складається з реальних сімейних історій, переказаних зі слів батьків, бабусь і дідусів. Автори статей, зібраних завдяки науково-популярному виданню «Історична правда», розповідають про найстрашнішу війну ХХ століття, про долі тих людей, чиї життя назавжди розділилися на до і після.  Зокрема, ви дізнаєтесь про: українців, які воювали в різних арміях;  життя депортованих;  долі вивезених на примусові роботи;  чоловіків і жінок, що назавжди лишилися молодими.

365717df9e4f1883bd4be69df6847bc9.jpg

Коваль, М. В. Україна у Другій світовій і Великій Вітчизняній війнах (1939-1945 рр.): спроба сучас. концептуал. бачення/ М.В. Коваль - К. : [б. в.], 1994. - 57 с.

Дванадцятий том 15-томного видання "Україна крізь віки" присвячений ратному та трудовому внескові українського народу в розгром Третього рейху. Всім, хто цікавиться історією України.

druga-svitova-vijna-ukrainskyj-vymir-410041.270x390.jpeg

Левітас, Ф. Л. Друга світова війна: український вимір / Ф.Л. Левітас ; голов. ред. Н. В. Слюсаренко - К. : Наш час, 2012. – 271 с.

Книгу присвячено суперечливим сторінкам минулої війни. Спираючись на новітню українську, російську, англо-мериканську та німецьку історіографію, автор прагнув дати відповіді на найактуальніші питання Другої світової війни та розкрити роль і місце України в подіях 1939—1945 років. Основну увагу приділено питанням, які зумовлюють широкий науковий і пізнавальний інтерес у сучасному українському суспільстві: справжні причини Другої світової війни, особливості таємної міжнародної дипломатії, трагедія і подвиг перших років війни, ціна великої перемоги, історичне значення перемоги над нацизмом, українці-герої, проблеми національного примирення, війна як історичний феномен. Видання розраховане на викладачів і студентів ВНЗ, учителів і старшокласників, а також на всіх, хто цікавиться новітньою історією України.

Ivan_Melnikov__Im_ne_vruchali_povestok.jpeg

Мельников, І. К. Їм не вручали повісток...: зб. док. оповід. та повістей про дітей-героїв ВВВ 1941-1945 р./ І.К. Мельников; ред. Г.С. Солдатченко, пер. Л. Зарудна, пер. Д. Головко - Сімф. : Таврія, 2004. - 320 с.

У збірку ввійшли документальні оповідання та повісті про маловідомих юних героїв, які відстоювали кожну п'ядь рідної землі. Юні герої брали участь у визволені України від фашиських загарбників. Разом з бійцями вони пройшли дорогами війни до Берліна й залишили свої підписи на стінах Рейхстагу.

70ffa49e381842c029f6085190282eaa.jpg

Патриляк , І. К. Україна в роки Другої світової війни : спроба нового концептуального погляду / І.К. Патриляк , М.А. Боровик. - Ніжин : ПП Лисенко М.М., 2010. - 590 с.

Велику увагу у книзі приділено висвітленню "української проблеми" напередодні і на початку світової війни, долі українських земель у 1939-1940 рр., участі українців у фінській кампанії, бойовим діям і причинам поразки Червоної армії в битві за Україну в 1941 р., окупаційному режиму нацистів та їхніх союзників в Україні, українському визвольному рухові, діяльності радянського підпілля і партизанів, взаєминам більшовицької влади і українського суспільства в роки війни. Призначена для широкого кола читачів, може бути корисною для студентів, викладачів, учителів та всіх, хто цікавиться історією України періоду Другої світової війни.

Vadim_Peunov__Vijna_ochima_soldata.jpeg

Пеунов В. К. Війна очима солдата: [детект. роман] / В.К. Пеунов; ред. С.С. Кацуляк - Донецьк : Альфа-прес, 2012. - 367 с.

Якщо це й детектив, то дійсно досить сумний. Чи можна ексгумувати вбитий талант? Хто винен у його загибелі? Автор скрупульозно досліджує, як і за яких обставин це сталося, як трапилося, хто причетний до злочину, у якого, на жаль, глибокі корені. Роман у гостросюжетній, полемічній формі підіймає ряд гострих соціальних та морально-етичних проблем, які хвилюють наше суспільство в епоху гласності, коли плескає потік різноманітної інформації. Тема молоді і зв'язку поколінь — одна з провідних у книзі.

img_45806.jpg
unnamed.png

Плохій, С. Забуті покидьки Східного фронту / Сергій Плохій; пер. Н. Коваль, голов. ред. С.І. Мозгова, фот. С. Плохій - Харків : Кн. клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2020. - Бібліогр. у прим.: с. 293-316. - 316 с. - (Невідомі сторінки II світової війни).

У цій документальній розвідці Сергій Плохій розкриває джерела конфліктів і жахіть Холодної війни, аналізуючи історію Великого союзу. Автор спирається на раніше недосяжні джерела — архівні документи радянських спецслужб, що містять спостереження військової контррозвідки й таємної поліції за американцями, які контактували з представниками ВПС Червоної Армії та місцевим населенням, звіти шпигунів, доповіді їхніх очільників і кураторів. Сергій Плохій робить приголомшливе відкриття: Великий союз був приречений на невдачу й почав розпадатися вже під час Другої світової війни. Однак що чи хто спричинив крах одного з наймогутніших альянсів ХХ століття?

1437cdd2-bfa7-4ce1-a261-5f53fff43f1c7960.jpg
unnamed.jpg

Україна в Другій світовій війні: погляд з ХХІ ст. : історичні нариси. Кн. 1 / Голова редкол. В.А. Смолій; відп. ред. О.Є. Лисенко. - К. : Наукова думка, 2011. - 735 с.

 

Україна в Другій світовій війні: погляд з ХХІ ст. : історичні нариси. Кн. 2 / Голова редкол. В.А. Смолій; відп. ред. О.Є. Лисенко. - К. : Наукова думка, 2011. - 943 с.

 

У виданнях висвітлюється широке коло питань одного з найбільш драматичних періодів історії України — періоду Другої світової та Великої Вітчизняної воєн.

На основі критичного аналізу вже опублікованих матеріалів і нових масивів джерел, більшість з яких вперше вводиться до наукового обігу, подається сучасне бачення мобілізаційних і режимних заходів радянського керівництва, стратегічних і фронтових операцій на території України, політики німецької окупаційної влади, повсякденного життя цивільного населення в умовах нацистського режиму, боротьби партизанів та підпільників у тилу нацистських окупантів, діяльності самостійницьких інституцій, становища військовополонених, суспільно-політичних та соціокультурних процесів воєнної доби, стану радянської економіки в роки війни та у відбудовний період, з'ясовуються також долі жертв нацистських переслідувань, демографічні втрати українського народу в роки війни.

Видання розраховане на всіх, хто цікавиться минулим України.

Безымянный.png

Україна в полум'ї війни 1941 - 1945 : монография. - К. : Україна, 2005. - 559 с.

В монографії  на основі об'єктивного аналізу багатогранного фактичного матеріалу, нових архівних документів автори розглядають найважливіші воєнні операції на території України в роки Великої Вітчизняної війни. Автори видання документально доводять, що операції на території України завдали тяжких втрат арміям фашистського вермахту. Автори дослідження не обмежилися висвітленням лише операцій, що відбувалися на території України. Вони показали мужність і героїзм наших земляків, які брали участь у визволенні країн Центральної та Південно-Східної Європи, самовіддано воювали у складі Тихоокеанського флоту, Амурської військової флотилії, Забайкальського, 1-го та 2-го Далекосхідних фронтів, у Маньчжурії та Північній Кореї проти Квантунської армії мілітаристської Японії.

Не залишилося поза увагою дослідників і питання невдач та прорахунків під час ведення бойових дій. На відміну від багатьох радянських історіографів, які обмежувалися героїзацією керівних діячів, автори зосереджують основну увагу на мужності та хоробрості рядових бійців та їхніх командирів.

Водночас наголошується, що поряд із масовим героїзмом на фронті траплялись і порушення військовослужбовцями присяги на вірність Батьківщині.

випуск 1.jpg

Україна і український народ у Другій світової війні : дискусії. Вип. 1. Актуальність дослідження історії Другої світової війни в контексті досягнення консолідації українського народу. / Упоряд.: Л. Герасименко, Р. Пилявець. - К. : Вид-во ім. О. Теліги, 2009. - 56 с.

Збірник містить запис дискусій щодо участі України і українського народу в Другій світовій війні, проведених на засіданнях двох «круглих столів» за ініціативою Українського інституту національної пам'яті 6 та 20 лютого 2009 р. Учасники дискусій – відомі історики з різних наукових середовищ розкривають найактуальніші питання участі українського народу в Другій світовій війні. На засіданні, присвяченому питанням становища України напередодні війни, наголошується на трагічній долі українського народу, який, не маючи власної держави, став розмінною монетою у грі великих держав. Україна не розглядалась як окрема держава, а тому мова йшла лише про її території як засіб для задоволення геополітичних інтересів європейських країн. Вважаючи питання участі України в Другій світовій війні важливими для консолідації українського суспільства, учасники дискусій запрошують до обговорення висловлених тут міркувань не лише фахових істориків, а й якомога ширші кола громадськості та тих, хто не байдужий до історії України.

випуск 2.jpg

Україна і український народ у Другій світовій війні : дискусії. Вип. 2 / Упоряд.: Л. Герасименко, Р. Пилявець. - К. : Вид-во ім. О. Теліги, 2009. - 84 с.

Український інститут національної пам'яті підводить підсумки обговорень подій Другої світової війни. Перший збірник, виданий нами, стосувався подій періоду 1939-1941 років. У другому збірнику подано запис дискусій щодо участі України й українського народу в Другій світовій війні з червня 1941 до 1944 року, проведених на засіданнях трьох «круглих столів» (3 квітня, 6 травня і 5 червня 2009 року) з ініціативи Українського інституту національної пам’яті. Учасники дискусій – відомі історики з різних наукових середовищ – розкривають найактуальніші питання участі українського народу в Другій світовій війні. На засіданнях розкриваються найбільш обговорювані в літературі питання, пов'язані з підготовкою СРСР до війни, катастрофічні поразки Червоної армії в 1941 р. та їх наслідки для України, аналізуються проблеми становища українців в умовах окупаційного режиму, дається оцінка ролі українських патріотичних сил у боротьбі проти нацизму. Питання про участь України в Другій світовій війні є вкрай актуальними і важливими для консолідації українського суспільства. Учасники дискусій запрошують до обговорення висловлених тут міркувань як фахових істориків, так і широкі кола громадськості та всіх, хто цікавиться історією України.

випуск 3.jpg

Україна і український народ у Другій світовій війні : дискусії. Вип. 3 / Л. Герасименко, Р. Пилявець. - К. : Вид-во ім. О. Теліги, 2009. - 84 с.

Збірник містить запис дискусій щодо участі України і українського народу в Другій світовій війні, проведених на засіданнях трьох «круглих столів» за ініціативою Українського інституту національної пам'яті 16 грудня 2008 року, 19 і 25 червня 2009 року. Учасники дискусій – відомі історики з різних наукових середовищ розкривають найактуальніші питання участі українського народу в Другій світовій війні. На засіданнях дискутувалися найбільш обговорювані в літературі питання, пов'язані із завершальним періодом війни і участі в ньому України, зокрема, порушувалися питання про наслідки Другої світової війни, розкривалися проблеми людських і матеріальних втрат України, соціально-економічні та політичні підсумки війни і те, як це позначилось на долі українського народу. Гарячі дискусії на одному з засідань викликало питання визначення історичних та правових підстав визнання України суб’єктом Антигітлерівської коаліції. Проблемам формування національної пам'яті про Другу світову війну в українському суспільстві присвячене заключне засідання «круглого столу». Вважаючи питання участі України в Другій світовій війні важливими для консолідації українського суспільства, учасники дискусій запрошують до обговорення висловлених тут міркувань не лише фахових істориків, а й якомога ширші кола громадськості та всіх, хто цікавиться історією України.

випуск 4.jpg

Україна і український народ у Другій світовій війні : дискусії. Вип. ІV / Упоряд.: Л.Герасименко, Р. Пилявець. - К. : Вид. ПП Лисенко М.М., 2010. - 95 с.

Збірник містить запис дискусій щодо участі України і українського народу в Другій світовій війні, проведених на засіданнях трьох круглих столів за ініціативою Українського інституту національної пам'яті 29 жовтня, 18 листопада і 9 грудня 2009 року. Учасники дискусій – відомі історики з різних наукових середовищ розкривають найактуальніші питання участі українського народу в Другій світовій війні. На засіданні, присвяченому питанням вигнання німців із території України, наголошується на вагомому внеску українців у боях на Лівобережній і Правобережній Україні, водночас підкреслюється кількість втрат українців у результаті мобілізації населення у 1943 р. Волею долі, через відсутність власної держави, українці опинились у різних арміях і формуваннях, по різні боки фронту. На одному з засідань розглядалися питання участі українців у боях на всіх фронтах Другої світової війни. На одному з останніх обговорень за круглим столом розглядалося питання про роль Ялтинсько-Потсдамської системи міжнародних відносин у повоєнному устрої і її вплив на долю України.

Вважаючи питання участі України в Другій світовій війні важливими для консолідації українського суспільства, учасники дискусій запрошують до обговорення висловлених тут міркувань не лише фахових істориків, а й якомога ширші кола громадськості та тих, хто не байдужий до історії України.

изображение_viber_2021-01-18_15-15-15.pn

Олешківська центральна бібліотека

Комунального закладу "Центр культури та дозвілля"

Олешківської міської ради

bottom of page